Камінь топаз і ювелірні прикраси

Рекламний блок

Камень топаз и ювелирные украшения

Топаз – один з найкрасивіших дорогоцінних каменів. Свою назву топаз отримав, як пише Пліній Старший, від назви місця його знахідки – острова в Червоному морі Топазос (сьогодні Зебергед). За іншим припущенням, назва його санскритського походження («tapas» – «вогонь», «полум'я»).

Топаз відомий людям з сивої давнини, що підтверджують знахідки пластин-лез, так званих нуклеусів, з цього каменю.

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Перша письмова згадка зустрічається в Септуагінті (III – II ст. д. н. е.) Це самий старий грецький переклад Старого Завіту з давньоєврейської мови. Топаз тут позначений як один з дванадцяти каменів з нагрудника первосвященика Аарона. Якого кольору був той прекрасний камінь, напевно, тепер ніхто не дізнається.

Нагрудник пропав після захоплення Єрусалиму римлянами. Чому питання про кольорі так важливий? Справа в тому, що в одних древніх описах розповідається про топазі як про зеленуватому камені, в інших – навіть як про чорному.

Зеленуваті камені, про які писав колись Пліній Старший як про топазах, найімовірніше, були хризоліти, які виявили у розкопках древніх острова Топазос (Зебергед). На цьому острові досі добувають прекрасні зразки ювелірного олівіну (хризоліту), а ось чорного ніхто досі не зустрічав.

Лише в XVII столітті плутанина з топазом припинилася, коли відомий лікар і знавець дорогоцінного каміння Ансельм Боецій де Ботта видав свою книгу «Історія гем і каміння», де дав опис понад 600 мінералам.

З 1737 року топаз почав свій тріумфальний хід в числі дорогоцінних каменів. Саме в цьому році в Саксонії було виявлено родовище прекрасного каменю.

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Колір топазу і його родовища

Топаз – фторвмісний силікат алюмінію Al2 [SiO4] (F, OH)2

Топази – найчастіше жовті камені з червонуватим відтінком. Найбільш цінними вважаються топази від рожевого кольору до червоно-оранжевого. Але взагалі-то, зустрічаються і безбарвні топази, і жовті, блакитні, червоні, фіолетові, світло-зелені. Деякі топази жовтувато-коричневих відтінків можуть вицвітати на сонці.

Колір топазу залежить від дефектів кристалічної структури, пов'язаних з різними домішками, наприклад, від домішок титану – блакитна забарвлення, титану і гідроксилу – рожева, заліза і хрому – рожева, винна. В якості домішок зустрічаються елементи калію, натрію, кальцію та інші.

Безбарвні топази зустрічаються, але вкрай рідко. Були цікаві знахідки таких топазів на Уралі, в Бразилії. З-за надзвичайної чистоти їх називають «краплею води». Рожеві топази теж дуже рідкісні, відомі знахідки в Бразилії. Ці топази так і називають «бразильськими рубінами».

Камень топаз и ювелирные украшения

Неповторні за своєю красою рожеві, густо-червоні і фіолетові топази, знайдені в районі річок Кам'янка та Санарка на Уралі. Родовища топазів можна назвати в XVIII столітті Саксонію, а на сьогоднішній день – Бразилію. Саме родом з Бразилії знаменитий оранжево-червоний топаз – імперіал.

Бразилія є сьогодні основним постачальником топазів. Інші родовища – це Австралія, Афганістан, Китай, Японія, Мексика, Намібія, Нігерія, Росія (Урал, Забайкаллі), Шрі-Ланка, Україна, США.

Топази, такі камені, які часто плутають з іншими дорогоцінними каменями, наприклад, з рубіном, шпинелью, турмаліном, сапфіром і цирконом. Іноді, навіть в торгівлі дорогоцінними каменями, цитрин (різновид кварцу) і обпалений аметист жовтого кольору називають золотистим топазом або мадейра-топазом.

На світовий ринок топази надходили під різними назвами: саксонскими хризолитами називали зеленуваті топази, бразильськими рубінами – топази з о. Шрі-Ланка. У той же час димчастий кварц називали димчастим топазом або раухтопазом.

А були в історії випадки, коли топаз називали алмазом, наприклад, алмаз Браганца, сліди якого загубилися, і по суті тепер ніхто не може дати відповідь – чи це справді був алмаз або ж все-таки топаз. Але це інша історія.

Тому багато серйозні продавці називають цей топаз – благородний топаз. У Росії топази відомі з XVIII століття, їх називали «сибірськими алмазами». Для топазу характерна особлива гра світла. Прозорість каменя порівнюють з прозорою краплею ранкової роси.

Камень топаз и ювелирные украшения

Для кольорових топазів використовується ступінчаста або шатровий ограновування, для безбарвних – діамантова, а топази з небажаними домішками шліфуються у вигляді кабошонов.

Відомі досліди по отриманню нової забарвлення топазу при нагріванні. На даний момент відомий спосіб зміни забарвлення шляхом опромінення з наступною термообробкою (або без неї).

Саме опромінення і викликає утворення дефектів у структурі кристала, що змінює його колір. Наприклад, якщо ви зустрінете топаз інтенсивно блакитний, це означає, що він опромінений, так як в природі таких топазів немає, є тільки світло-світло-блакитні. Є топази райдужні, отримані шляхом напилення. Тільки напилення це недовговічне.

Штучне отримання топазів поки що має тільки науковий інтерес, синтетичні топази отримують, але вони не представляють комерційної цінності, так як за витратами вони виявляються дорожчими природних. Тому на ринку чесної торгівлі ви не зустрінете синтетичного топазу.

Камень топаз и ювелирные украшения

Знамениті топази

Зустрічалися знахідки вагою в кілька кілограмів. У бразильському штаті Мінас-Жерайс були знайдені найбільші зразки топазу, які в необробленому вигляді зберігаються в Національному музеї природної історії у Вашингтоні (Смітсонівський інститут): кристал Фрімен – 50,5 кг і кристал Ліндсей – 32 кг.

У смитсоновской колекції знаходяться і два огранених топазу величезних розмірів: Американський золотистий топаз (22892,5 карата – 4,6 кг, початковий вага якого був 11,8 кг) і топаз Ельдорадо (31000 карат – 6,2 кг). Найбільший блакитний топаз зберігається в Іспанії в невеликому старовинному містечку Марбелла (8225 карат).

Знайдено прекрасні зразки небесно-блакитного кольору масою 2110 р і жовтого кольору – 1850 р на Україні. Перший названий на честь радянського мінералога А. Е. Ферсмана, другий отримав назву Золоте Полісся.

В Алмазному фонді Росії зберігається старовинний іспанський орден «Золоте руно». У верхній його частині – п'ять великих бразильських топазів ніжного рожево-лілового кольору. Передбачається, що орден належав імператору Олександру I, який був представлений до цієї нагороди в 1814 році. Золоте овече руно в цьому ордені всипане діамантами. У царській короні Ірини Годунової також були великі топази.

Камень топаз и ювелирные украшения

Камінь топаз і магічні властивості

В Ассирії, Єгипті і Вавилоні топаз був символом знака Зодіаку Скорпіона. Тоді вважалося, що ті, хто носить топаз, обов'язково стануть чесними, порядними та великодушними. А золотистий топаз створить щастя і безтурботність, вилікує від похмурих думок і депресії.

На Сході вважали, що топаз – камінь внутрішнього просвітлення. У Стародавній Індії топаз також вважався одним з 12 найважливіших самоцвітів, що володіють цілющими властивостями. Топаз згадується в текстах «Аюрведи» як незамінний при лікуванні горла, очних хвороб, артриту, епілепсії, безсоння, щитовидної залози.

Якщо носити топаз як прикраса, він підсилює дії медичних препаратів. Камінь допомагає при депресії, у боротьбі зі страхами, при прояві гніву. Він викликає почуття радості. І нарешті, топаз дає жінкам красу і здоров'я, тому, мабуть, такий камінь обов'язково треба мати серед інших прикрас.

Так як деякі різновиди топазу на сонці втрачають свій колір, то прикраси з цим каменем краще зберігати в темряві.

Топаз досить поширений дорогоцінний камінь. Тому багато хто з нас можуть придбати сережки, кільця і інші прикраси з топазом, тим більше що його магічні властивості допоможуть нам стати краще, чистіше, здоровіше і красивіше.

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения

Камень топаз и ювелирные украшения


Джерело
Рекламний блок


Рекомендуємо переглянути!
 • Як зробити оригінальну підставку для книг - відео урок
 • Самі дивні мінерали
 • Історія походження бісеру
 • Найкращі кольори для суконь подружок нареченої
 • Колір 2016 року. Рожевий кварц і бузковий
 • Лівійське скло - неземна коштовність у скарби Тутанхамона
 • Камінь нефрит – властивості, історія і прикраси
 • Камінь чароїт
 • Колірна гармонія в інтер'єрі
 • Додати коментар
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера